Bundesliga - souhrn 29. kola

Patrik Schick (© dierotenbullen.com)

Bayern potvrdil roli favorita a Düsseldorf rozstřílel vysoko 5:0. Nezaváhal ani Dortmund, jenž veze body z Paderbornu. RB Lipsko vyhrálo v Kölnu a vrátilo se na průběžnou třetí příčku před rovněž stoprocentní dvojici Mönchengladbach a Leverkusen. Dobrou formu potvrdila Hertha, která si poradila s Augsburgem, naopak pokračuje trápení Schalke... 1. FC Köln - RB Lipsko 2:4 01.06. 20:30 Branky: 7. Jhon Córdoba, 55. Anthony Modeste - 20. Patrik Schick, 38. Christopher Nkunku, 50. Timo Werner, 57. Dani Olmo Reportáž z utkání připravujeme. více informací SC Paderborn - Borussia Dortmund 1:6 31.05. 18:00 Branky: 72. Uwe Hünemeier (pen.) - 54. Thorgan Hazard, 57. Jadon Sancho, 74. Jadon Sancho, 85. Achraf Hakimi, 89. Marcel Schmelzer, 90+1. Jadon Sancho Dortmund vyhrál na půdě Paderbornu vysoko 6:1 a drží si naskok čtyř bodů na třetí Leverkusen. Všech sedm gólů padlo až ve druhé půli.

Borussia byla jasným favoritem zápasu na půdě posledního Paderbornu a podle očekávání zvítězila jasně, 6:1. Paderborn je tedy i nadále s devatenácti body poslední a alespoň na baráž ztrácí osm bodů.

Dortmund je po zaváhání s Bayernem sedm bodů za ním, na druhém místě. V rozmezí pěti bodů za Dortmundem jsou však hned tři týmy - Mönchengladbach, Leverkusen a Lipsko. V prvním poločase diktoval Dortmund tempo hry, gól jsme však neviděli. V 17. minutě přestřelil Thorgan Hazard, ve 28. minutě zase střílel pouze těsně vedle Guerreiro.

Pytel s góly se rozsypal až ve druhé půli. V 54. minutě srazil střílený centr Cana brankář domácích Zingerle přímo k Hazardovi, kterému už nedělalo problém míč doklepnout do prázdné brány.

O tři minuty později se gólově prosadil další tahoun Borussie Jadon Sancho, který doklepl do prázdné brány přihrávku po bravurní individuální akci Brandta.

V 71. minutě zahrál ve vlastním pokutovém území rukou hostující Can a sudí Siebert bez váhání nařídil pokutový kop pro Paderborn, který vzápětí proměnil Hünemeier.

Ani to však favorita nerozhodilo, už v 74. minutě byl rozdíl ve skóre znovu dvougólový, když si Sancho míč šikovně přehodil na levou nohu a střílel ke vzdálenější tyči.

V 85. minutě se dostal k odraženému míči na hranici pokutového území Schmelzer, který naznačil střelu, ale následně nahrál Hakimimu, který střílel po zemi do rohu - 1:4.

V závěru zápasu už hráči Paderbornu absolutně rezignovali a Dortmund si ze zápasu udělal exhibici. V 89. minutě se trefil z hranice malého vápna Schmelzer a v první minutě nastavení druhé půle zatloukl poslední, šestý hřebík do rakve Paderbornu Sancho, který po líbivé individuální akci zkompletoval svůj hattrick. více informací Borussia Mönchengladbach - Union Berlín 4:1 31.05. 15:30 Branky: 17. Florian Neuhaus, 41. Marcus Thuram, 59. Marcus Thuram, 81. Alassane Pléa - 50. Sebastian Andersson Borussia Mönchengladbach vyhrála podle očekávání 4:1 nad Unionem Berlín. Tým ze západu Německa si tak po zaváhání v Brémách i nadále živí slušnou naději na účast v Lize mistrů.

Mönchengladbach se po devětadvaceti odehraných zápasech nachází se šestapadesáti body na třetím místě, pouhý bod za ním je však Lipsko, které má zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru. To Union je na tom o poznání hůře. Po obnovení soutěže tým z hlavního města Německa ani jednou nevyhrál a získal pouze bod. V tuto chvíli se nachází s jednatřiceti body na čtrnácté příčce, s náskokem čtyř bodů na sestupové pásmo.

Hráči Mönchengladbachu diktovali již od začátku zápasu tempo hry a z první slibné šance se jim podařilo skórovat. V 17. minutě se nedohodla obrana Unionu na odkopnutí míče, který se přes Herrmanna dostal až k Neuhasovi, jenž dostal míč s pomocí tyče za brankovou čáru. 1:0.

Ještě než první půle skončila, přidala Borussia i druhý gól zápasu. Ve 41. minutě našel z levé strany centrem Pléa úplně volného Thurama, který už neměl problém s usměrněním míče mezi tři tyče. Do kabin se tedy šlo za stavu 2:0.

Do druhé půle nastoupil Union v o poznání ofenzivnější sestavě. Ze hry odstoupil stoper Neven Subotić, jehož nahradil ofenzivní záložník Felix Kroos. A ofenzivněji laděná forma hry přinesla Unionu alespoň ze začátku své ovoce. V 50. minutě se po centru přímého volného kopu dokázal gólově prosadit hlavou Andersson, který snížil na 1:2 z pohledu hostů.

Toto snížení ale nebylo Unionu nic platné. V 59. minutě se míč dostal znovu po ose Pléa -> Thuram až do brány. V 81. minutě se do gólových statistik zapsal i sám Pléa, tentokrát po centru Binsibajního. Zápas tak skončil výsledkem 4:1. více informací Bayern Mnichov - Fortuna Düsseldorf 5:0 30.05. 18:30 Branky: 15. Mathias Jørgensen (vl.), 29. Benjamin Pavard, 43. Robert Lewandowski, 50. Robert Lewandowski, 52. Alphonso Davies Po výhře nad Dortmundem míří Bayern Mnichov za osmým titulem v řadě. Na čele tabulky má prozatím desetibodový náskok, který se může ztenčit na sedm bodů, pokud Schwarzgelb zítra porazí Paderborn. Pět kol před koncem by však musel obhájce prvenství potkat totální výpadek formy. Naopak Fortuna dál balancuje nad propastí.

Poprvé se ke střele odhodlal ve 4. minutě Alfredo Morales, ale balon netrefil podle svých představ. Za deset minut centroval na zadní tyč Müller. Serge Gnabry přihrával z první zpět před bránu, kde stál osamocený Benjamin Pavard. Francouzský mistr světa chtěl okamžitě zakončit, avšak v pádu to není jen tak. Naštěstí pro něj a pro celý Bayern míči výrazně dopomohl za brankovou čáru Mathias Jörgensen - 1:0.

Po tomhle smolném momentu se vedoucí tým dostal do sedla a už z něj neslezl. Ve 29. minutě rozehrál Josuha Kimmich rohový kop a Benjamin Pavard vyskočil ze všech nejvýš. Florian Kastenmeier si sice na kulatý předmět sáhnul, nicméně v cestě do sítě mu nezabránil - 2:0. Pak se pokusil odpovědět Kenan Karaman, jenže David Alaba stál přesně tam, kde stát měl.

Dvě minutky před vypršením řádné hrací doby úvodního dějství se o slovo poprvé přihlásil lídr tabulky střelců Robert Lewandowski. Sám nejprve patičkou prodloužil na Kimmicha. Jelikož mu obránce zakřižoval cestu, rozhodnul se vtipně patičkou posunout doleva, kde stál Thomas Müller. Brankář vyběhnul příliš blízko na to, aby mohl autor deseti gólů na světových šampionátech zakončovat sám, a tak stejným způsobem posunul na polského spoluhráče, pro kterého nebyl problém zakončovat do prázdné - 3:0. Šlo o jeho jubilejní třístou bundesligovou branku! Svěřenci Hans-Dietera Flicka tak šli do šaten s pohodlným náskokem.

Náskokem, který se měl pět minut po změně stran ještě zvýšit. Po nedůrazu v obraně düsseldorfského celku pobídl Gnabry na malém vápně se pohybujícího Lewandowskiho, jenž zakončil v podstatě stejným způsobem, jakým si posunuli balon Kimmich s Müllerem u předchozího gólu - 4:0.

Za další dvě minuty byla zkáza dokonána. Devatenáctiletý kanadský obránce Alphonso Davies se se štěstím prodral až před Kastenmeiera a přízemní střelou dal výsledku jeho finální podobu - 5:0. O čestný úspěch hostů se mohl postarat Andre Hoffmann, jenomže selhal. Na druhé straně ještě promarnili svoje příležitosti Gnabry, Müller a Lewandowski. Nicméně i pětibrankový rozdíl bude pro příznivce klubu z Allianz Areny jistě dostačující. více informací Hertha BSC - FC Augsburg 2:0 30.05. 15:30 Branky: 23. Javairô Dilrosun, 90+3. Krzysztof Piątek "Stará dáma" bodovala v šestém zápase v řadě, díky čemuž se v tabulce vyšvihla na dohled pohárovým příčkám. Augsburg naopak bude muset ve bývajících pěti kolech pořádně zabrat, jelikož sestupové pásmo se stále nachází nebezpečně blízko.

První akce Herthy, ve které sehrál svoji roli i Vladimír Darida, skončila střelou Dodiho Lukebakia, se kterou si však Andreas Luthe poradil. K dorážce se ovšem dostal Javairô Dilrosun. Nejprve si ještě stylově obhodil Uduokhaie, aby mohl zavěsit pěkně pod břevno - 1:0. Do konce úvodního poločasu to třikrát zkoušel Vedad Ibišević, přičemž dvakrát musel zasahovat brankář hostujícího celku.

Z jeho spoluhráčů se připomněli ještě Lukebakio a Marko Grujić. Ani jeden však svoji příležitost v další branku nepřetavil. Do šaten tedy odcházeli spokojenější svěřenci Bruna Labbadii. Nedlouho po změně stran se vytasil s výborným zákrokem Rune Jarstein, když likvidoval pokus Noah-Joela Saranren-Bazeeho.

Po hodině hry byl malinkatý kousíček od vyrovnání Florian Niederlechner. V té době začal domácí kouč posílat na hrací plochu čerstvé síly, včetně Krzysztofa Piąteka. Heiko Herrlich dal zase příležitost Georgu Teiglovi, který v šestaosmdesáté minutě jen těsně minul. Těsně před vypršením řádné hrací doby napálil jeho spoluhráč Marco Richter, který rovněž vyběhnul na hřiště až v průběhu zápasu, břevno Jarsteinovy svatyně.

Velká škoda, protože v nastaveném čase se ve středovém kruhu chopil míče Grujić a pelášil do rozhozené obrany. Ve správný moment servíroval pro Piąteka, jenž zacílil po zemi pravačkou k levé tyči - 2:0. "Stará dáma" tedy slaví páté vítězství na Olympijském stadionu a věří, že se příště podaří uhrát dobrý výsledek v Signal Iduna Parku v Dortmundu. Die Fuggerstädter přivítají Köln. více informací 1. FSV Mainz 05 - TSG Hoffenheim 0:1 30.05. 15:30 Branky: 43. Ihlas Bebou Bylo to vcelku upracované vítězství. Ale i takové se počítá. TSG navíc soupeři oplatilo porážku z prvního vzájemného duelu, přestože nebyla rozdílem třídy. Mohuč tak nadále zůstává pouhý bod nad barážovou příčkou a bude mít co dělat, aby se poprvé od sezony 2008/2009 nemusela Bundesliga obejít bez ní.

V dresu hostujícího celku odehrál svůj první zápas v Bundeslize čerstvě osmnáctiletý Holanďan Melayro Bogarde. I proto, že Pavel Kadeřábek dostal z osobních důvodů volno. Už v 7. minutě se k rozehrávce přímého kopu postavil Robert Skov a Florian Müller balon výtečným zákrokem vytěsnil nad levý horní roh své branky.

Následně se připomněl Jean-Philippe Mateta, jehož hlavička vnesla neklid do zadních řad hoffenheimské družinu, ale ke gólu bohužel pro francouzského útočníka nevedla. Za necelých šedesát sekund skřípli Alexander Hack a Ridle Baku ve vlastním vápně pronikajícího Chrsitopha Baumgartnera a rozhodčí Stegemann nařídil pokutový kop.

Exekuce se ujal Steven Zuber a jeho pomalou přízemní střelu muž v rukavicích vyrazil. Ve 40. minutě střílel Robin Quaison do vnější strany tyče, od které se kulatý předmět odrazil do hřiště. V malém vápně stojící Taiwo Awoniyi svoji dorážku totálně zazdil. Mohlo tedy udeřit na druhé straně hřiště, což se také stalo.

Krátce poté, co Robert Skov zahodil velikou šanci, poslal Diadié Samassékou dlouhý balon k velkému čtverci, kde si Ihlas Bebou pohrál se dvěma ztuhlými obránci a pravačkou po zemi překonal gólmana Müller - 0:1. Nutno dodat, že tožský forvard teprve pět minut předtím přišel na hřiště místo Jacoba Bruuna Larsena.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce se v dresu Mohuče jako první osmělil Edmilson Fernandes, jehož tečovanému pokusu nechybělo mnoho. Nedlouho poté netrefil Moussa Diakhaté v dobré pozici ideálně balon. V době, kdy z časomíry uběhla hodina, se prosadil Nigériec Awoniyi. K jeho škodě i ke škodě celé Mohuče se jeho spoluhráč Karim Onisiwo dopustil útočného faulu, takže tenhle gól nemohl být uznán.

V 68. minutě se Beierlorzerova skvadra dožadovala penalty, když Onisiwo upadnul po kontaktu s Oliverem Baumannem. Píšťalka sudího zůstala němá. Patnáct minut před koncem málem přidal pojistku Maximilian Beier, kdyby mu radost výborným reflexem, kdy vykopával míč v poslední chvíli nohou, nepokazil Florian Müller.

Třebaže v té době zbývalo do závěrečného hvizdu ještě dost času, die Nullfünfer si už žádnou výraznější příležitost ke skórování nevytvořili. A tak musejí doufat, že za týden předvedou v Commerzbank-Areně ve Frankfurtu ze střeleckého úhlu pohledu lepší představení. Hoffenheim se představí na stadionu v Düsseldorfu. více informací Schalke 04 - Werder Brémy 0:1 30.05. 15:30 Branky: 32. Leonardo Bittencourt Tým Davida Wagnera znovu předvedl jeden ze svých slabších výkonů, který přinesl jubilejní desátou porážku. Zelenobílí si naopak připsali důležité body v boji o záchranu, ale situaci nemají ve svých rukou.

Werder začal tenhle střet hodně aktivně a v úvodu soupeře téměř nepouštěl k balonu. První střelu si na konto připsal Davy Klaasen. Alexander Nübel byl ovšem pozorný. Ve dvaatřicáté minutě ztratil Jean-Clair Todibo ve středu hřiště proti přesile balon. Klaasen posunul na Milota Rashicu, který přenechal Leonardu Bittencourtovi.

Šestadvacetiletý záložník, který v Brémách hostuje z Hoffenheimu, se nerozpakoval a zpoza šestnáctky vypálil levačkou dokonale přesně do horního rohu brány - 0:1. Do konce poločasu ještě hlavou na opačném pólu zahrozil Weston McKennie, nicméně hosté hubený náskok udrželi až do hvizdu sudího Zwayera.

Během patnácti minut druhého dějství přišlo na hrací plochu hned šest čerstvých sil. Jednou z nich byl Yuya Osako, který však zápas nedohrál. Krátce po svém příchodu se na něm málem vyfauloval McKennie. Za Die Königsblauen to dál postupně zkoušeli Benito Raman, Michael Gregoritsch a Ahmed Kutucu.

Jen dvě minutky před svým opětovným vystřídáním mohl vedení pojistit Osako, ale neuspěl. Werder vstřelil jubilejní třicátou branku. Počet inkasovaných dále zůstává na čísle devětapadesát, což činí z Kohfeldtova výběru po Mohuči druhý nejhůře bránící celek. Uvidíme, jak to dopadne za týden, kdy na Weserstadion dorazí VfL Wolfsburg. Hráči Schalke pocestují do Berlína k duelu s tamním Unionem. více informací VfL Wolfsburg - Eintracht Frankfurt 1:2 30.05. 15:30 Branky: 58. Kevin Mbabu - 27. André Silva (pen.), 85. Daichi Kamada Psal se 7. únor 2020. Evropa sledovala koronavirovou situaci v Číně a "Orli" přehráli Augsburg o pět branek. Od té doby si vylámali zuby na Dortmundu, Unionu Berlín, Bayeru Leverkusen, Gladbachu a Bayernu Mnichov. Černou sérii se podařilo přibrzdit teprve v úterý, kdy uhráli bod proti Freiburgu. A zásluhou pozdní trefy Daichiho Kamady se podařilo vyplenit Volkswagen-Arenu ve Wolfsburgu, který bude mít ještě co dělat, aby ubránil pohárovou příčku.

Úvodní dvacetiminutovka tohoto klání byla spíše o soubojích a aktivním presingu. Teprve po jejím uplynutí zaměstnal gólmana Trappa útočník Josip Brekalo. V šestadvacáté minutě zatáhl ve vlastním vápně Marin Pongračić unikajícího Andrého Silvu a kopala se penalta. Sám faulovaný hráč ji s naprostým přehledem proměnil - 0:1.

Vyrovnat se pokusil svou výživnou ranou Xaver Schlager, jenomže mířil těsně mimo. Ve 42. minutě se dostal balon k na malém vápnu stojícímu Woutu Weghorstovi, který hned dvakrát mířil pouze do brankáře Eintrachtu. Ještě předtím se po Kostićově přihrávce lehce ukopl Mijat Gacinović. Přesto to byli domácí, kdo hosty v prvním poločase přestřílel v poměru 14:4. Většina střel však pro svatyni frankfurtského celku neznamenala žádné nebezpečí.

Ve čtyřiapadesáté minutě skončil centr Silvy na rameni Renata Steffena, který stál ve vlastní šestnáctce. Rozhodčí Winkmann se šel poradit s videem a následně nechal pokračovat ve hře. Díky tomu mohli "Vlci" vyrovnat. Maximilian Arnold rozehrál od pravé postranní čáry přímý kop. Kevin Mbabu jej hlavou prodloužil tak, že Kevin Trapp stačil letící míč pouze vyrazit na břevno, od jehož spodní strany se dostal na místo určení - 1:1.

Pět minut poté spálil po další Arnoldově pobídce velikou šanci nějakých osm metrů před bránou stojící Pongračić. Deset minut poté neuspěl proti Casteelsovi Gacinović. Takže v pětaosmdesáté minutě musel všechno rozhodnout třiadvacetiletý záložník ze Země vycházejícího Slunce. Kostić nacentroval do vápna na Base Dosta, který sklepl zdánlivě pro nikoho. Jenže Daichi Kamada předvedl své rychlé nohy a levačkou poslal balon do protipohybu vyběhnuvšího gólmana - 1:2. V samotném závěru si ještě Lucas Torró po zbytečném zákroku prohlédnul zblízka druhou žlutou kartu. Nicméně to už opravdu běžela pátá minuta nastavení a na výhře Frankfurtu se tudíž nic nezměnilo. více informací SC Freiburg - Bayer Leverkusen 0:1 29.05. 20:30 Branky: 54. Kai Havertz Leverkusen dokázal odčinit tři dny staré selhání s Wolfsburgem (1:4) a tentokráte si odváží z Freiburgu plný počet bodů po těsném vítězství 1:0. Jeho úspěch se rozhodně nerodil snadno, i když měl míč v držení z více jak šedesáti procent. Na druhou stranu vyprodukoval méně střel než páteční konkurent a jeho jediný pokus mezi tři tyče hned skončil v síti. Bayer se prozatím posunul na třetí místo Bundesligy se šestapadesáti body.

To domácí celek nedokázal vyhrát ani ve čtvrtém utkání po přestávce vynucené epidemií koronaviru a k tomu podruhé prohrál na vlastním stadionu. Kvůli tomu stále zůstává osmý s osmatřiceti body. Úvodní poločas probíhal v opatrnějším duchu a ani jeden výběr neměl nijak výrazně navrch, nicméně hru tvořili hosté. První vážnější příležitost prvního dějství se zrodila až zhruba pět minut před pauzou.

Dostal se do ní Bailey, jenž v nadějné pozici hledal v předbrankovém prostoru někoho ze spoluhráčů, avšak jeho finální přihrávka byla na poslední chvíli odvrácena. Do největší příležitosti úvodní pětačtyřicetiminutovky se na opačné straně probojoval Holer. Pětadvacetiletý útočník obdržel parádní kolmici za obranu protivníka, přelstil ofsajdovou past a řítil se sám směrem k brankáři Hradeckému, kterého se snažil obstřelit přízemním pokusem.

Jenomže v zakončení mu přeci jen chybělo štěstí, vzdálenější konstrukci minul vskutku jen o několik centimetrů. Po změně stran Bayer přeci jen zvýšil obrátky a rozhodující trefy se dočkal v 54. minutě. Jeho hrdinou se znovu stal kanonýr Kai Havertz, který v uplynulých dvou týdnech sestřelil dvěma trefami Brémy i Mönchengladbach. Dvacetiletý forvard navíc celou akci založil, když nádhernou patičkou uvolnil Baileyho.

Ten odvedl skvělou práci mezi několika protihráči a kolmicí vysunul právě Havertze, jenž v pádu zamířil mezi nohy gólmana Schwolowa. Vzápětí mohl pojistit náskok mírného favorita Wirtz, ovšem své krásné sólo završil ranou kolem levé tyče. SC pak marně dobývalo defenzívu Leverkusenu, blízko k vyrovnání přeci jen mělo v 88. minutě. Po hezkém přechodu na levém křídle vypálil Petersen okamžitě z dvanácti metrů a Hradecky musel perfektním zákrokem odvracet míč na rohový kop. více informací