Slavlje Zvezde Foto: M. Vukadinović

Titula je odbranjena: Zvezdina “petarda” na Banjici - pehar ostaje na “Marakani” (VIDEO)

Izabranici Dejana Stankovića su deklasirali Rad i osvojili novu titulu

ŠAMPIONSKA "petarda" odjeknula je u tišini Banjice. Fudbaleri Crvene zvezde iskoristili su prvu od četiri "meč lopte" i ubedljivom pobedom protiv Rada overili 31. titulu prvaka u ovoj sezoni, ispresecanoj i iznurenoj od korona virusa - 5:0 (3:0).

"Ale, ale, ale o, titulu da slavimo", "Šampioni, šampioni", posle utakmice su horski otpevali igrači crveno-belih kod svoje klupe, radosni i zagrljeni, ali i usamljeni. Proslavili prvo mesto u nefudbalskim uslovima, bez vernih navijača i ostale publike. U povratku, jedna grupa "delija" ih je bakljadom i skandiranjima sačekala kod "Marakane".

Ipak, zaslužena fešta možda će se organizovati već sledeće subote, na stadionu "Rajko Mitić" protiv Radnika, pošto je najavljeno da će navijačima do tada biti dozvoljeno da se vrate na stadione.

Kakva je bila od starta, tako je Zvezda i završila ovu sezonu. Silno i razigrano. Domaćin je odolevao dvadesetak minuta i onda se brzo predao. Verovatno i zbog toga što su obezbedili opstanak administrativnim proširenjem lige, "građevinari" nisu ni ušli dovoljno spremni u ovaj finiš, pa je motivisanim gostima bilo lako da im "sipaju" lopte u mrežu, čak tri u prvom poluvremenu. Serija je krenula sa bele tačke, štoper Rada Perendija oborio je Vukanovića u 22. minutu, a Ivanić se pokazao kao dobar izvođač najstrože kazne - 0:1. Da su se u mini pripremnom periodu kod Stankovića uigravali prekidi, pokazala je efektna akcija, mat iz tri poteza u 30. minutu. Odbranu domaćih nasamarili su Ben, Ivanić i lukavi strelac iz drugog plana, štoper Babić - 0:2.

Ubrzo je pao i treći pogodak, kao pečat izuzetne nadmoćnosti. Vukanović se fino iskrao i smestio loptu u uglić za 0:3.

Iako je imao najmanje posla, na terenu se najviše čuo prodoran glas golmana Milana Borjana. Kapiten crveno-belih komandovao je, delio savete, raspoređivao igrače, pa je za ovu slavljeničku priliku, markantni Dejan Stanković u elegantnom teget italijanskom odelu mogao mirno da gleda utakmcu, bez razloga da povisi ton.

- Čestitam svima u klubu na tituli. Navijači su bili veoma važan faktor na putu do trofeja. Bez njih, mislim da ništa od ovog ne bi bilo moguće. Uvek su bili uz nas i davali nam vetar u leđa. Titula je i njihova. Naravno, tu su i divni momci koje treniram. Oni su dobri, zlatni momci, profesionalci i veliko mi je zadovoljstvo što sam u prilici da svakodnevno radim sa njima. Zasluženo smo osvojili titulu - rekao je posle utakmice Stanković.

U odnosu na ranije utakmice , Ivanić je po levom krilu zamenio Gavrića i odigrao odličan meč, kao da je hteo da poruči da želi još mnogo toga da pokaže u crveno-belom dresu. I treba, ostao je dužan da to uradi. Ovoga puta je na štoperskoj poziciji Babić dobio prednost u odnosu na Milunovića.

U drugom poluvremenutreneri su iskoristili novo pravilo i izvršili svih pet izmena. Na terenu je i dalje postojao samo jedan tim, tako da se Radova mreža tresla još dva puta. Degenek je pokazao kako se "zakucava" glavom kad golman poleti u prazno, tačku pred slavlje stavio je Vukanović, drugim pogotkom na utakmici.

- Nasledio sam ekipu sa bodovnom prednošću, ali ni u jednom trenutku nismo odustajali. Nismo se ni opuštali, već smo se ponašali kao da zaostajemo za rivalom, a ne da imamo prednost. Spustio bih loptu što se tiče slavlja, jer nas čekaju i mečevi u Kupu. Treba nam odmor, treba nam koncentracija. Nije lako igrati po 90 minuta u ovom ritmu nakon dva i po meseca - dodao je Stanković.

I pre nametnute pauze, Zvezda je bila apsolutno dominantan tim u Srbiji, sa 11 bodova više od drugoplasiranog Partizana. Okolnosti su donele skraćenje lige i ubrzanu promociju, pošto je samo jedan trijumf iz četiri preostala meča bio dovoljan lideru da zadrži tron. U prvom kolu nastavka crveno-beli su završili posao i sada se okreće Kupu, gde ih u četvrtfinalu, u utorak (17), čeka gostovanje protiv Inđije.Sledeći cilj je osvajanje duple krune, dugo se čeka na "Marakani", već osam godina.

- Velika je stvar da se vratiš u klub za koji navijaš od malena i uspeš nešto da osvojiš. Sa igračima koje treniram je sve moguće. Fenomenalni su, zaslužuju svaki trofej, a naš naredni cilj je osvajanje Kupa Srbije. Želimo duplu krunu i maksimalno usmeravamo fokus na izazove koji nas očekuju u tom takmičenju - naglasio je Stanković.

RAD - C. ZVEZDA 0:5 (0:3)
STRELCI: Ivanić u 23. (iz jedanaesterca),Babić u 30, Vukanović u 36. i 52. i Degenek u 57. minutu.Stadion Rada na Banjici. Meč odigran bez publike. Sudija: D. Grujić 7.
RAD: Marković 5 - Tanasijević 5, Dobrijević 5, Perendija 5 (od 61. Stojanović 5), Milošević 5 (od 70. Nikolić -) - Busnić 5, Zogović 5 (od 53. Kasalica 5), Lazarević 5, Živković 5, Trifunović 5 (od 70. Jovanović -), Kaluđerović 5 (od 70. Kovačević -).
C. ZVEZDA: Borjan - - Gobeljić 7, Babić 7,5, Degenek 7,5 , Rodić 7 (od 62. Pankov 7) - Petrović 7 (od 75. Jovičić -), Nikolić 7 (od 46. Gavrić 7 ), Ivanić 8, Ben 7 (od 62. Jovančić 7) - Tomane 7 (od 62. Pavkov 7), Vukanović 7,5.
IGRAČ UTAKMICE: Mirko Ivanić (C. zvezda)

DRUGO POLUVREME

Stanković je napravio jednu promenu u poluvremenu. Umesto Nikolića je ušao Gavrić. Prva prilika u nastavku. Marković je loše istrčao ,sudario se sa svojim saigračem, ali crveno-beli nisu uspeli to da iskoriste.

Promena i u radu. Ušao je Filip Kasalica, bivši igrač Zvezde, umesto Zogovića. Ivanić je bio u dobro prilici, nije uspeo da uputi bolji šut.

4:0 ZA ZVEZDU - Degenek stavlja tačku na bilo kakvu nadu gostiju, ako je uopšte bilo. Odlično izveden korner, Marković je kasnio sa istrčavanjem, Degenek bio najviši u skoku i lako poslao loptu u mrežu.

Odmah posle pogotka Degeneka, Stanković je pokazao svojim pulenima da se ne zaustavljaju i da nastave da igraju na isti način.

Trostruka promena u Zvezdi. U igri su Pavkov, Jovančić i Pankov umesto Bena, Tomanea i Rodića. Samo što je ušao u igru Pavkov je odmah zaradio žuti karton, prvi za igrače u crveno-belom dresu.

Pokušao je Pankov atraktivno, "makazicama", da za trese mrežu, nije mu to pošlo za rukom, ujedno je sudija pokazao da je u pitanju opasna igra i dodelio je loptu Radu.

Sjajan pokušaj Gavrića u 69. minutu. Krenuo je iskosa sa leve strane, namestio se, gađao dalji ugao, ali je lopta prošla tik pored stative. Potom je Rad napravio triplu promenu, ušli su Jovanović, Nikolić i Kovačević umesto Kaluđerovića, Miloševića i Trifunovića. Time su ispunili i limit od pet izmena.

Još jednu promenu pravi Stanković, Jovičić ulazi umesto Petrovića. Do kraja je ostalo 15 minuta.

"Projektil" Jovančića u 78. minutu. Sa oko 30 metara je snažno šutirao, ali je stativa sprečila pogodak.

GOOOL - Ivanić je napravio odličan potez, odvukao je loptu skroz do linije, pa uputio povratni pas, Vukanović je bio na mestu i tako nagradio sebe za fenomenalnu partiju.

Utakmica je završena! Zvezda je osvojila 31. šampionsku titulu na Banjici.

PRVO POLUVREME

SASTAVI TIMOVA:

RAD: Marković - Dobrijević, Perendija, Tanasijević, Milošević, Busnić, Zogović, Lazarević, Živković, Trifunović, Kaluđerović.
ZVEZDA: Borjan - Gobeljić, Degenek, Babić, Rodić - Vukanović, Nikolić, Petrović, Ivanić - Tomane, Ben

Teren na Banjici ne izgleda idealno. Posle minuta ćutanja za žrtve korone utakmica je počela. Prve prilike na meču imala je Zvzeda. Vukanović je probao glavom, nedovoljno dobro, potom je Ben dobio dobru loptu u prostor, Marković je istrčao sa gola i sprečio pogodak..

Rad se, na kratko, oslobodio pritiska, ali su crveno-belih brzo povratilikonce igre u svoje ruke. Dobar centaršut Rodića nije nagrađen. Potom se Tomane našao u dubokom ofsajdu. Odlična šansa za domaći tim, Rodić je presekao dodavanje, malo čekao i uspeo da se oslobodi lopte uz malo sreće.

Oprobao se Tomane sa ivice kaznenog prostora u 16. minutu, Marković nije imao težak posao. Manji prekid meča, jedan igrač Rada se žali na povredu.

ZVEZDA VODI SA PENALA - Perendija je napravio faul na ivici kaznenog prostora, sudija je pokazao na "kreč", a Mirko Ivanić sigurno izveo jedanaesterac.

DUPLIRANA PREDNOST - Nije dugo Zvezdi trebalo da duplira prendost. Ivanić je sjajno uposlio Babića koji je, iako je štoper, u maniru iskusnog centarfora prevario golmana i zatresao mrežu.

NOVI GOL ZVEZDE - Zvezda polako stavlja tačku na meč. Vukanović se odlično ubacio u prostor, šutirao i pogodio dalji ugao.

Imao je Vukanović šansu da postigne svoj drugi gol na meču. Odlična akcija, izašao je sam pred golmana, šutirao, Marković je još bolje intervenisao i sjajnom paradom sprečio siguran pogodak. Dobar pokušaj Petrovića, snažno je šutirao, Marković uz mnogo problema uspeva da interveniše.