Gazeta.ua. Про головне

Як ми програвали. 5 найболючіших поразок українських клубів у єврокубках

Шевченко забиває перший гол у ворота Кана. Фото ФК "Динамо"

25 квітня 2015 року "Дніпро" програв найважливіший матч у своїй історії, поступившись у фіналі Ліги Європи іспанській "Севільї" – 2:3. Згадуємо інші болючі поразки українських клубів.

20 квітня 1977 року київське "Динамо" у гостях грало матч-відповідь півфіналу Кубка чемпіонів проти менхенгладбаської "Боруссії". У чвертьфіналі кияни здолали "Баварію" і тепер розраховували на вихід у фінал. Тим більше, що в першій грі підопічні Лобановського святкували перемогу – 1:0.

Однак незрозумілий мандраж упіймав досвідчений голкіпер Євген Рудаков. Вже на 3-ій хвилині в простій ситуації він випустив м'яч із рук і німці ледь не відкрили рахунок. Парад помилок продовжився на 22 хвилині, коли після простенького навісу Рудаков несподівано стрибнув уперед, збив Віктора Матвієнка. М'яч відскочив до суперника і Віктору ціною пенальті за гру рукою довелося рятувати ворота. Однак 11-метровий Бонхоф виконав бездоганно – 1:0. До кінця тайму динамівці відбивалися. Лише один 100% момент мав Блохін. Форвард прорвався правим краєм і замість точної передачі виконав високий навіс, до якого ніхто не встиг.

У другому таймі в "Динамо" вийшов Мунтян і гра налагодилася. Моменти стали виникати біля воріт "Боруссії". Не влучив як слід по м'ячу Блохін. Бережний затягнув із ударом і дав можливість піднятися із землі голкіперу "Боруссії". Сам на сам виходив Буряк.

Натомість німці розіграли свою комбінацію на 83 хвилині ідеально. Вільний удар закінчився навісним пасом на форварда. Був легко обіграний Рудаков, але захисники стали стіною і винесли м'яч. На біду "Динамо" його підхопив правий захисник німців, виконав навіс і Вітткамп у стрибку головою забив другий гол – 2:0. "Боруссія" вийшла у фінал, де програла "Ліверпулю".

В березні 1987 "Динамо" знову вийшло до півфіналу Кубка чемпіонів. З трьох можливих суперників – "Реала", "Баварії" і "Порту" жереб вибрав киянам саме португальський клуб. І треба було такому статися, що підопічні Лобановського двічі поступилися удаваному аутсайдеру – 1:2 і 1:2. Особливо дошкульною була домашня поразка. Кияни вже до 10 хвилини пропустили два м'ячі. І один швидкий гол Михайличенка у відповідь не вивів їх із нокдауну. Замість штурму кияни збилися на примітивну навалу й очікувано програли.

Особливо дошкульною була домашня поразка. Кияни вже до 10 хвилини пропустили два м'ячі

У квітні 1999 року київське "Динамо" востаннє пробилося до півфіналу Ліги чемпіонів. Суперником була мюнхенська "Баварія". Перший матч завершився унічию 3:3.

Упродовж гри "Динамо" мало суттєву перевагу. Шевченко відкрив рахунок на 16 хвилині. Валентин Белькевич зовнішнім боком стопи вирізав ідеальний пас на Андрія, той вийшов сам на сам із Каном і пробив точно в дальній кут - 1:0.

Кияни змарнували ще кілька нагод, аж поки на 43-ій хвилині арбітр не призначив штрафний недалеко від лінії ауту. Згодом, після гри зі збірною Росії це місце назвуть "точкою Шевченка". Андрій виконав удар в дальній кут, який побігли замикати відразу декілька динамівців. Ближче за інших до м'яча був Олександр Хацкевич. Але й він не дотягнувся. М'яч проминув захисників і воротаря й точно спланував у дальній кут – 2:0 на користь господарів.

Ще за мить момент втратив Хацкевич. Він не зміг переграти Кана після виходу сам на сам.

"Динамо" забракло кількох секунд, щоби піти з поля з комфортною перевагою. Тарнат отримав право на штрафний ледь не з центра поля. Шовковський все чекав, хто ж кинеться замикати удар. Дочекався, поки стрибати вже було пізно 2:1.

З початком другої половини гри кияни пішли в атаку. Белькевич не забив головою в порожні ворота. Згодом захисник "Баварії" Самуель Куффур помилився і подарував м'яч Косовському. Віталій з 5 метрів пробив щосили 3:1.

Ще за кілька хвилин він же не реалізував вихід сам на сам. Киянин перекинув воротаря, але не розрахував сили й не влучив у ворота.

Розплата прийшла на 78 хвилині. Ефенберг зі штрафного обвів стінку й поцілив точно в кут - 3:2. А на 88-ій хвилині Янкер "протиснув" Головка й забив із розвороту 3:3. Шевченко ще мав змогу вирвати перемогу, але більше в той день "Баварія" не пропускала.

"Ми повністю переграли "Баварію", – згадував Олег Лужний. – У німців не було жодного моменту, але вони забили нам три голи. "Динамо" мало ще кілька 100-відсоткових нагод. Наприклад, у Косовського. Ми могли вигравати 4:0 або 5:0, зате самі собі привезли проблеми. Помилився Шовковський. Помилився Каладзе, коли на останніх хвилинах перехопив м'яч і почав з ним рухатися. Так вибий вперед - на Шевченка або Реброва – і все! Не було б тоді тієї контратаки, після якої Янкер зрівняв рахунок.У них не було жодного моменту. Шовковський пропустив зі штрафного – метрів з 40, потім знову пропустив зі стандарту – в ближній кут. Це що, моменти?"

У німців не було жодного моменту, але вони забили нам три голи

У матчі-відповіді перемогли німці. Диво-удар вдався Маріо Баслеру – 1:0. "Баварія" вийшла у фінал, де поступилася "Манчестер Юнайтед" - 1:2.

У березні 2007 "Шахтар" вдома грав в 1/8 фіналу Кубка УЄФА проти "Севільї". Перша гра в Іспанії завершилася результативною нічиєю – 2:2. У Донецьку Елано на 82 хвилині вивів "Шахтар" уперед – 2:1. Коментатор В'ячеслав Шарафутдінов зарано почав святкувати перемогу свого клубу.

На останній доданій хвилині гості отримали право на кутовий. Ніхто із захисників не опікав голкіпера "Севільї" Палопа який прибіг у карний майданчик і невідпорним ударом головою зрівняв рахунок – 2:2 "Шахтар" знітився і в додатковий час пропустив утретє й вибув із турніру – 2:3.

20 березня 1985 року "Дніпро" у Кривому Розі приймав чемпіона Франції "Бордо". Це був 2-й чвертьфінальний матч Кубка чемпіонів.

"Дніпро" в тому сезоні дебютував у єврокубках. І відразу в найпрестижнішому Кубку чемпіонів. На попередніх етапах "дніпряни" перемогли турецький "Трабзонспор" - 0:1 і 3:0 та болгарський "Левськи" - 1:3 й - 2:0

"Бордо" у ті часи вважався ледь не суперклубом. Його кольори захищали свіжоспечені чемпіони Європи: Батістон, Жирес, Лякомб, Тігана. Доповнювали ансамбль 2 легіонери – португалець Фернанду Шалана та німець Дітер Мюллер.

Краковський узяв пенальті від Мюллера, який до того жодного разу не хибив із точки. Плюс ще вісім сейвів голкіпера французькі журналісти визнали неймовірними

Першу гру на півдні Франції суперники завершили внічию - 1:1. Дива майстерності там продемонстрував голкіпер українського клубу Сергій Краковський. Він узяв пенальті від Мюллера, який до того жодного разу не хибив із точки. Плюс ще вісім сейвів голкіпера французькі журналісти визнали неймовірними.

"Дніпро" цілком міг розраховувати навіть на перемогу. На 84 хв. гри голландський суддя Кайзер анулював м'яч Олега Протасова, забитий аж ніяк не з офсайду.
Оскільки Дніпропетровськ вважався в часи СРСР закритим містом, гру-відповідь перенесли до Кривого Рогу.

"Дніпро" відразу вийшов уперед. Після розіграшу кутового головою невідпорно пробив захисник Володимир Лисенко. Решту часу гості потратили на те аби відігратися. Їм пощастило зробити це аж на 76 хвилині. Тьєррі Тюссо зі штрафного обвів стінку і влучив просто в ближню дев'ятку – 1:1.

Шанс урятувати ситуацію мав Олег Протасов. Однак він не реалізував вихід сам на сам із голкіпером. Олег обвів воротаря, але змістився далеко від центру воріт і не зумів влучити у порожню рамку.

Додатковий час переможця не виявив. Судді призначили серію пенальті. Увесь стадіон почав скандувати прізвище "Краковський". Однак цього разу Сергій не виручив. Він не взяв жодного із п'яти пенальті. Натомість воротарю гостей Домініку Дропсі вдалося кінчиками пальців зачепити м'яч, посланий Литовченком. Удар прийшовся в штангу. Геннадій мав гарматний удар і бив пенальті на силу, але цього разу вирішив пробити на техніку.

Відтак у серії пенальті перемогу святкували французи - 5:3. Вони вийшли до півфіналу, де програли "Ювентусу" - 2:3.

Окрім цих поразок українські клуби двічі поступалися в матчах за Суперкубок. "Динамо" весною 1987 програло "Стяуа", а "Шахтар" у 2009 – "Барселоні". Обидва матчі закінчилися з рахунком – 0:1