Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová. ČTK/AP/Berit Roald

Björgenová se vrací na lyže a cílí na legendární Vasův běh

Oslo - Nejslavnější norská lyžařka Marit Björgenová se necelé dva roky po konci kariéry vrací do stopy a zaměří se na dálkové běhy. Ve 40 letech si matka dvou malých synů našla novou výzvu a bude závodit za úspěšný tým Ragde Eiendom.

"Už jsem dva roky mimo závodní dění a chybělo mi, že se nemůžu zaměřit na konkrétní cíl," řekla držitelka rekordních 15 olympijských medailí televizi NRK. Kariéru Björgenová ukončila předloni v dubnu, o rok později porodila druhého syna.

Plánuje, že během příštích měsíců si najde s rodinou i prací čas na trénování v objemu deseti hodin týdně. Začátek byl pro ni v úterý krušný. Končila s puchýři na ruce a bolestmi v lokti. "Musím začínat pomalu. Byla to zábava, ale je přede mnou spousta práce," konstatovala.

Legendární Vasův běh na 90 km je zatím jediný konkrétní závod seriálu dálkových běhů Ski Classics, o němž hovořila. Nevyloučila ani jiné distance v barvách týmu bratrů Auklandových, který se specializuje na maratony. "Jsem zvědavá na nové věci," ujistila.

V příští sezoně bude tým reprezentovat i další slavná Norka Therese Johaugová. "Tak to je neuvěřitelná zpráva," reagovala Johaugová na návrat nedávné královny. "Nepřekvapilo by mě, kdyby i na Vasově běhu figurovala na špici," dodala.

Björgenová je osmnáctinásobnou mistryní světa a čtyřnásobnou vítězkou Světového poháru, z patnácti olympijských medailí má osm zlatých. Ve Světovém poháru vyhrála během šestnácti sezon rekordních 114 individuálních závodů.