PUBLIKA.MD

Bayern Munchen, pas uriaș către al 8-lea titlu în Bundesliga. Formația bavareză a învins-o pe rivala Borussia Dortmund

Bayern Munchen a făcut un pas uriaș către al 8-lea titlu în Bundesliga. Formația bavareză a învins-o cu 1-0 pe rivala Borussia Dortmund chiar pe terenul acesteia, dar fără spectatori, în meciul-vedetă al etapei a 28-a a competiției.

Joshua Kimmich a marcat în minutul 43 singurul gol în "Der Klassiker".

"A fost un meci straniu. Cred că ambele echipe au simțit presiunea, dar au muncit mult. După acel gol frumos al lui Joshua Kimmich, ne-am străduit să ne apărăm bine", a spus mijlocașul Bayern Munchen, Thomas Muller.

Gazdele au rămas fără golgheterul Erling Haaland deja în minutul 70, atunci când atacantul norvegian a cerut să fie schimbat. Presa din Germania anunţă că poate fi vorba despre o simplă întindere musculară.

Bayern Munchen este liderul clasamentului și are deja 7 puncte avans față de principala contracandidată la titlu, Borussia Dortmund.

Într-un alt meci de aseară, Bayer Leverkusen a fost umilit acasă de Vfl Wolfsburg, scor 1-4. Pentru oaspeți, Marin Pongracic a înscris două goluri, iar Maximilian Arnold și Renato Steffen - câte unul.

Încă o partidă spectaculoasă a fost cea dintre Eintracht Frankfurt și SC Freiburg, încheiată la egalitate, scor 3-3. Oaspeții au condus cu 3-1, însă au scăpat victoria printre degete. Golurile marcate de Daichi Kamada și Timothy Chandler în minutele 79 și 82, respectiv, au salvat gazdele de la înfrângere.

Încă un meci, în care Werder Bremen a primit vizita formației Borussia Monchengladbach, s-a încheiat nedecis, scor alb 0-0.