Sursa: Profimedia Images

Dominic Thiem şi Novak Djokovic se vor confrunta în finala Australian Open

Dominic Thiem (5 ATP) a avansat, vineri, în finala Australian Open, după ce l-a învins pe Alexander Zverev (7 ATP), cu scorul de 3-6, 6-4, 7-6(3), 7-6(4).

Primul set i-a aparţinut lui Zverev. Jucătorul german a reuşit trei mingi de break în faţa lui Thiem, închizând primul set cu scorul de 6-3. Thiem a revenit în setul secund, impunându-se după două servicii pierdute de Zverev. Al treilea set a fost foarte echilibrat. După ce fiecare jucător a avut câte un serviciu pierdut, s-a ajuns în tie-break, unde Dominic Thiem s-a impus cu 7-3. În setul decisiv, ambii jucători au făcut un joc perfect. După ce şi-au împărţit game-urile, setul a ajuns în tie-break, unde Dominic Thiem l-a dominat pe Alexander Zverev.

Jucătorul austrian a avut nevoie de trei ore şi 35 de minute pentru a obţine victoria în faţa germanului.

În finala Australian Open, Dominic Thiem se va înfrunta cu Novak Djokovic. Partida va avea loc duminică, începând cu ora 10:30.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!

Taguri: dominic thiem, australian open, alexander zverev