INTIME SPORTS/ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ

«Περίπατος» Ολυμπιακού με ΟΦΗ στην Α1 βόλεϊ

O Oλυμπιακός νίκησε τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο με 3-0 σετ (σε 68 λεπτά!)  και οδηγεί σταθερά την κούρσα του πρωταθλήματος, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 11ης αγωνιστικής στη Volley League.

Οι Κρήτες έκαναν την χειρότερη φετινή εμφάνισή τους, σε ένα παιχνίδι που πιέστηκαν στην υποδοχή και είχαν τα χειρότερα ποσοστά στην επίθεση, με μόλις 22 πόντους!

Ο Ολυμπιακός από την αρχή και των τριών σετ είχε μεγάλες διαφορές στο σκορ και δεν απειλήθηκε καθόλου από την ομάδα της Κρήτης. Mε τέσσερα σερί μπλοκ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-4 στο 1ο σετ, ενώ τα σερβίς του Γκέργκι (2 άσσοι) εκτόξευσαν τη διαφορά στο 21-8. Το σετ (25-14) έκλεισε ο Ριζόπουλος με επίθεση.

Στο 2ο σετ το σερβίς του Χουσάι άνοιξε δρόμους για το 6-2. Ο Ολυμπιακός με τον Φίνγκερ και τον Τερβαπόρτι κράτησε το προβάδισμα, ο ΟΦΗ μείωσε με τον Τσούλαφιτς σε 10-12, αλλά με το σερβίς του Τερβαπόρτι η διαφορά άνοιξε στο 11-17 και με δύο επιθέσεις του Χουσάι έκλεισε το σετ για τον Ολυμπιακό (25-19).

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ: με το σερβίς του Χουσάι η διαφορά άνοιξε στο 6-1, ο ΟΦΗ προσπαθούσε να ισορροπήσει τον αγώνα αλά ο Πετρέας και ο Βουλκίδης κυριάρχησαν στο μπλοκ εκτοξεύοντας το σκορ στο 21-10. Με δύο μπλοκ του Χουσάι και άσσο του Πετρέα το τελευταίο σετ έκλεισε με 25-12.