Novak Đoković (levo) je v jubilejnem 50. medsebojnem dvoboju z velikim tekmecem Rogerjem Federerjem slavil že 27. zmago. FOTO: Reuters

V nedogled ne more kljubovati letom

Novak Đoković v finalu OP Avstralije. Roger Federer igral poškodovan.

by

Najboljši srbski športnik Novak Đoković je le še korak oddaljen od rekordne osme zmage na OP Avstralije. V polfinalu je prepričljivo s 7:6 (1) 6:4, 6:3 ugnal zimzelenega Rogerja Federerja. Drugi finalist bo znan danes, ko se bosta v Melbournu pomerila Nemec Aleksander Zverev in Avstrijec Dominic Thiem.

Po vodstvu 4:1 in treh zapravljenih priložnostih za povišanje prednosti na 5:1 je bil Federer še krepko v igri za veliki met. Po izgubljeni podaljšani igri prvega niza, v kateri mu je Đoković prepustil le točko, je bil od morebitnega preboja v finale zelo, zelo daleč.

Gladko izgubljeni dvoboj po dveh urah in 18 minutah (93:113 v točkah), potem ko je naslednja dva niza izgubil s 4:6 in 3:6, sproža naslednje vprašanje: je bil veliki Švicar v Avstraliji že zadnjič v izjemni karieri tako blizu finalu, kaj šele zmagi na enem od velikih slamov? »Roger si zasluži spoštovanje za odločitev, da bo igral, ker je bilo očitno, da je poškodovan,« je bil 32-letni Srb v nasprotju z razpletanjem dvoboja na igrišču spoštljiv po zmagi, po kateri je izpostavil morda včeraj ključno podrobnost, ki je šest let starejšemu tekmecu ukradla možnost enakovrednega dvoboja.

Že Rafael Nadal je po porazu z mlajšim Thiemom priznal, da se v tesnih dvobojih pozna tudi razlika v letih, pri Federerju, ki je že krepko v 39. letu, je ta starostna omejitev še bolj očitna. Zato so njegove možnosti za morebitno 21. zmago na turnirjih velike četverice bržkone minimalne.

Beograjčan že v 26. finale

»Po natančnejšem pregledu načete stegenske mišice sem imel le tri odstotke možnosti proti Đokoviću. Igral sem, ker nisem imel kaj izgubiti,« je povedal poraženec, ki v izjemni karieri ni imel veliko resnejših poškodb in je v zadnjih letih zelo skrbno izbiral turnirje, da je ohranjal svežino. Federerju je naporen četrtfinalni dvoboj v petih nizih z Američanom Tennysom Sandgrenom povzročil preveč gorja, da bi se lahko resneje postavil po robu perfekcionistu, kot je v Melbournu znova nabrušen Đoković.
Američanka podaljšala avstralsko sušo
Avstralski teniški navdušenci bodo morali počakati še najmanj eno leto na domačo zmago v ženskem delu turnirja. Krivec za podaljšanje šampionske suše v 41. leto je ameriška Rusinja Sofia Kenin, ki je po uri in 45 minutah s 7:6 (6), 7:5 ugnala prvopostavljeno Ashleigh Barty. V Moskvi rojena 21-letna Keninova se bo v svojem prvem finalu velikega slama pomerila z Garbine Muguruza. V Venezueli rojena Španka je bila v dvoboju nekdanjih št. 1 s 7:6 (8) in 7:5 po dveh urah in petih minutah boljša od Romunke Simone Halep.

Ta bo v nedeljo zjutraj igral že 26. finale na turnirju velikih štirih.
Beograjčan s stalnim prebivališčem v Monte Carlu je vedel, da bi mu preboj v finale olajšala zmaga v prvem nizu. »Roger je začel odlično, zato sem bil nekoliko živčen, a pomembno je bilo, da sem osvojil prvi niz,« je potrdil, da je imel uvodni niz v taktični pripravi za jubilejni 50. dvoboj ključno vlogo. Federer ni bil v stanju, da bi s telesno izjemno pripravljenim Đokovićem igral štiri ali pet enakovrednih nizov, zato je bil 27. poraz v medsebojnih dvobojih neizbežen. Najbrž pa tudi drugačen razplet prvega niza ne bi ustavil razigranega in psihično izjemno stabilnega Srba.