PUBLIKA.MD

Catalani, calificare lejeră. FC Barcelona a spulberat cu 5-0 pe Leganes

FC Barcelona s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei Spaniei de fotbal. Gruparea catalană a spulberat pe Camp Nou cu 5-0 pe Leganes. Antoine Griezmann a dat startul recitalului în minutul 4.

Gazdele şi-au dublat avantajul în minutul 28 prin Clement Lenglet, care a reluat balonul cu capul.

Ostilităţile s-au desfăşurat în aceeaşi notă şi în repriza secundă. Barça a dominat categoric şi a înscris alte trei goluri. Lionel Messi a făcut-o de două ori, celălalt gol fiind opera lui Arthur.

Odată cu izbânda în fața lui Leganes, Messi a ajuns la 500 de victorii în tricoul catalanilor, în toate competițiile.

Surpriza serii a fost furnizată de Mirandes. Divizionara secundă a învins pe teren propriu cu 3-1 pe m ult mai bine cotata FC Sevilla. Matheus Aias de la gazde a fost eroul meciului, el marcând două goluri încă în prima repriză.

Andaluzii au forţat în după pauză, însă fără prea mare succes. Mai mult, ei au fost prinşi pe un contraatac finalizat de Alvaro Rey în minutul 85. Atacantul Sevillei Nolito a marcat în ultimul minut de joc doar golul de onoare.