PUBLIKA.MD

Start perfect. Naţionala de futsal a Republicii Moldova a învins echipa similară a Israelului

Echipa națională de futsal a Republicii Moldova a început cu dreptul turneul primului tur preliminar al Campionatului European din 2022. "Tricolorii" au surclasat cu 4-1 echipa similară a Israelului în prima partidă a grupei H. Mini-turneul acestei grupe se desfășoară în aceste zile la Futsal Arena din comuna Ciorescu.

Discipolii selecționerului Vladimir Vusatîi au început bine meciul și conduceau la pauză cu 2-0 grație golurilor înscrise de căpitanul Sergiu Tacot și Sergiu Munteanu în minutele 9 și 11, respectiv.

Sportivii moldoveni au continuat în aceeași notă și repriza secundă. Scorul a luat proporții după ce Sergiu Nicolaiciuc a înscris de două ori în 6 minute.

Tot ce au izbutit israelienii a fost doar să înscrie golul de onoare, cu care au redus din handicap prin Tamir Șkolnik cu 2 minute până la sfârșit.

"Era important să începem cu dreptul, dar ce ţine de golul încasat, vom lua măsuri ca pe viitor să nu greşim", a spus jucătorul echipei naţionale de futsal a Republicii Moldova, Sergiu Nicolaiciuc.

"Victoria o dedicăm suporterilor, care sunt alături de noi şi la bine şi la greu. Avem nevoie de suporteri, pentru că fără ei nu merge bine. Sperăm şi în continuare să fie sala arhiplină şi să facem o treabă bună pentru că toţi muncim nu doar pentru echipă, dar pentru întreaga ţară", a afirmat jucătorul echipei naţionale de futsal a Republicii Moldova, Cristian Obadă.

Reprezentativa Republicii Moldova va susține următorul și ultimul meci în faza grupelor sâmbătă, 1 februarie, când o va înfrunta pe cea a Angliei.

Câştigătoarele celor 9 grupe din primul tur preliminar al Campionatului European vor accede în runda următoare a competiţiei în mod direct, iar secundele clasate şi 5 cele mai bune echipe de pe locurile 3 vor juca în play-off pentru a determina celelalte 7 formaţii ce vor continua să lupte pentru calificare.