România, învinsă de Suedia cu 22-34, la Campionatul Mondial de handbal feminin

Naţionala de handbal feminin a României a cedat cu 22-34 în faţa Suediei, la Campionatul Mondial din Japonia. La pauză, nordicele au avut un avantaj de 5 goluri, 14-9.

Dacă în primul meci din Main Round, România a ţinut piept Rusiei mai bine de o repriză, în duelul cu Suedia, fetele antrenate de Tomas Ryde nu au avut şanse. Adversarele au condus pe toată durata meciului, singurul moment în care naţionala noastră a fost la acelaşi nivel s-a înregistrat la mijlocul primei reprize, la 6-6. Ulterior, Suedia s-a distanţat la 5 goluri şi a păstrat diferenţa.

În partea a doua ecartul s-a mărit, iar pe finalul meciului s-a ajuns la o diferenţă de 12 goluri. România înregistrează al doilea eşec din Main Round şi e pe ultimul loc în Grupa 2, cu 0 puncte.

Cristina Neagu nu a mai fost în ”mână” la fel ca în meciurile precedente, iar asta s-a văzut mai ales pe linia de 9. Cea mai bună handbalistă a lumii a încheiat cele 60 de minute cu 4 goluri. De partea cealaltă, Mellegard a fost cea mai bună marcatoare, cu 7 reuşite.

În celelalte meciuri din grupa României, Rusia a trecut de Muntenegru (35-28), iar Spania a învins reprezentanta Japoniei (33-31).

În ultimul meci din Main Round, România întâlneşte Japonia. Partida este programată miercuri, de la 11:00.

Meciul România-Suedia

Echipa naţională de handbal feminin a României a început cu stângul meciurile din grupele principale ale Campionatului Mondial din Japonia. În prima partidă, "tricolorele" au pierdut drastic în faţa selecţionatei Rusiei, scor 18-27.

Marţi, 10 decembrie, de la ora 13:30, prima reprezentativă se va întâlni cu Suedia, meci extrem de important pentru România. Echipa pregătită de Tomas Ryde a ratat şansa de a ajunge în semifinale, după eşecul cu Rusia, iar acum este obligată să câştige în următoarele două meciuri, cu Suedia şi Japonia, pentru a putea spera la poziţia a patra în grupă. În cazul în care încheie pe locul patru, "tricolorele" vor putea lupta pentru locurile 7-8. Primele şapte echipe se vor califica la turneul preolimpic. În acest moment, România ocupă ultimul loc în Grupa 2, cu zero puncte.

Cristina Neagu ar putea fi marea absentă a meciului România-Suedia

Selecţionerul Tomas Ryde a precizat, după înfrângerea cu Rusia, scor 18-27, că cea mai bună jucătoarea a României, Cristina Neagu, este incertă pentru întâlnirea cu Suedia.

"Cristina este obosită acum, e normal să fie aşa. A jucat cu Spania, cu Senegal, cu Muntenegru, a fost pe teren cu Ungaria, astăzi iarăşi. E obosită şi nu mai are energie. Ea a făcut enorm de multe lucruri pentru echipă, dar azi nu a putut şi am vorbit despre acest lucru înainte, dar şi pe parcursul jocului.

I-am zis să-şi potolească creierul, să gândească şi să vorbească pozitiv. Ştiu că îi e greu, că ea are dorinţă, dar trebuie să o facă.

Vedem dacă o vom folosi, e un semn de întrebare fiindcă o doare genunchiul. Durerea e una, dar suferinţa că nu poţi să faci ce îţi doreşti e altceva şi te duce în stări în care îţi fierbe creierul şi chiar e prea mult. Vom vedea ce vom face. Avem o zi de odihnă şi poate îşi revine", a declarat Tomas Ryde, pentru Gazeta Sporturilor.

După meciul de marţi, 10 decembrie, de la ora 13:30, cu Suedia, pe România o aşteaptă miercuri, 11 decembrie, partida cu Japonia, de la ora 11:00.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!